Savaş Pilotları

0
662
Vecihi Hürkuş
Vecihi Hürkuş

Yazımıza gelen herkeze merhabalar bu yazımızda savaş pilotlarını ve davranışlarını incelediğimiz bir yazı olarak sizlere sunmaktayız o halde başlayalım…

Savaş pilotları 1: Japon As pilotu Saburo Sakai

Japonların en çok ucak düşüren Savaş pilotu. Az bilinen hikayelerinden biride Iwo Jima savaşı sırasında, yenilmez gözüyle bakılan F6F savaş ucaklarından 5 tane avlamasıdır. Aslında görevi Kamikaze ucaklarını korumaktı. Gerekirse kendiside kamikaze olucaktı ama üstlerini dinlemedi. Zeronun en mühteşem versiyonu ile A6M5 C52 ile savaşarak 5 hellcat düşürdü. Bir keresinde 15 tane helcat ile tek başına kaçmak zorunda kalmış, üste dönmeyi başarmıştır. Malesef bu ucakların neredeyse tamamı kamikaze olarak kullanılarak harcandı.

 

Savaş pilotları 2 : Hans-Ulrich Rudel. Almanlarin as Stuka pilotu

O kadar sağlam bir pilottu ki savaşta gecirdiği bir çatışma sonucu bacagi kesilmesine ragmen uçmaya devam etmiştir. 1945 alman yenilgisi sirasinda Stukasina rear gunner almayip ruslar tarafindan polonyada sarilan alman sivilleri kurtarmak icin defalarca ucuş yapmistir. Rivayete gore kariyeri boyunca 600000 km ucmus, 5 milyon litre yakit tüketmiş ve 1 milyondan fazla makineli tüfek mermisi yakmistir.

Hans-Ulrich Rudel
Hans-Ulrich Rudel
Hans-Ulrich Rudel
Hans-Ulrich Rudel

Savaş pilotları 3 : Adolf Galland.

Uçakta puro içen, hatta bunun için uçağına çakmaklık taktıran, puronun külünü nereye döktüğünü soranlara ”her zaman camımda birkaç delik olur” diye pişkince cevap verebilen bir adam. Bir defasında da puronun külünü bacağına düşürünce uçağın kontrolünü kaybedip yere çakılmış.

İspanya savaşında savaştığı ve ağır yaralandığı için, luftwaffe pilotları arasında birazcık torpilli bi adammış. Luftwaffe de iki çeşit yakıt kullanılırmış, biri 87 oktan, diğeri de Galland için olan 100 oktanlık yakıt.

Adolf Galland
Adolf Galland

Savaşın ilerleyen zamanlarında ”sen önemli adamsın, ölürsen pilotların morali bozulur” denilerek pilotluktan alınıp komuta merkezine verilmiştir. Tabi kendisi ara sıra yeni uçakları test etmek ve uçuş özlemi gidermek için kaçak uçtuğu olmuştur. Hatta birkaç defa bu yüzden üstlerinde azar işittiği de vardır.Bu kaçak uçuşlarının sonuncusu bir Me 262 ile olmuştur. Bir amerikan P-47 uçağı tarafından düşürülmüş, savaş bittiğinde kendisini düşüren P-47 pilotunu arayıp bulmuş, ilerleyen zamanlarda da sıkı dost olmuşlardır.  Daha sonra ise, Arjantin hava kuvvetleri danışmanı olmuştur. 9 Şubat 1996 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Savaş pilotları 4 : Mübariz İbrahimov

7 Şubat 1988 doğumlu Mübariz İbrahimov, 2005 yılında Azerbaycan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Özel Kuvvetler Bölüğünde, askerlik hizmetini yaparak 2007 yılında terhis olmuştur. 2 yıl sivil hayatında çalıştıktan sonra, 2009 yılı Ağustos ayında Uzman Çavuş olarak Ordu’ya katılmıştır.

Mübariz İbrahimov,savaş,pilotları
Mübariz İbrahimov

Kendi isteği ile Azerbaycan Karabağ cephesindeki, sınır birliğine atanmıştır…

19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23.30 civarında Mübariz İbrahimov kimseye haber vermeden, sadece “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun” diye bir mektup bırakarak tekbaşına 1km mayın döşeli sınırı aşarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenler. 45 Ermeni asker ve subayını öldürür. Ermeni destek kuvvetleri ile 5 saat, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpışır…

Mübariz sabaha karşı Şehit olur.

Azerbaycan Devleti, Uzman çavuş Mübariz İbrahimov’u milli kahraman ilan etmiştir.

Savaş pilotları 5 : Vecihi Hürkuş

6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul’da doğdu. I. Dünya Savaşı’na katıldı. Yaralanınca İstanbul’a dönerek Yeşilköy’deki Tayyare Mektebi’ne girerek pilot olarak mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında pilot brövesi alarak 7. Tayyare Bölüğü’nde Ruslara karşı harekata katılan Vecihi Bey, başarılı keşif ve bombardıman uçuşları yapmış ve bu arada girdiği bir hava muharebesinde bir Rus uçağını indirmiştir. Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk tayyarecidir.[1]Daha sonra Ruslara esir düşen Vecihi Bey, Hazar Denizi’nde bulunan Nargin Adası’ndan yüzerek İran üzerinden kaçmayı başarmış ve yurda dönerek 1918 yılı yaz başında Yeşilköy’de konuşlanmış bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde görev almıştır.

Bu bölükte görevli iken bir av uçağı tasarımı yapan Vecihi Bey’in bu projesi Mondros Ateşkes Antlaşmasın’ın imzalanması ile yarım kalmıştır. Kurtuluş Savaşı’na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yaptığı gibi bir Yunan uçağını da indirmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. İzmir (Gaziemir – Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur.

Vecihi Bey’e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Ayrıca TBMM tarafından üç kez Takdirname verilmiştir. Üç takdirname verilen tek kişidir.

Vecihi Hürkuş
Vecihi Hürkuş

Savaştan sonra İzmir’de yeni tayyarecileri eğitmeye başlar. Edirne’ye yanlışlıkla inen bir yolcu uçağını almakla görevlendirilir. Hizmeti karşılığı uçağa “VECİHİ” adı verilince, uçak inşa etmek düşünceleri canlanır. İzmir Seydiköy Hava Mektebi’nde -bugünkü Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı- uçak yapımı projesine devam eder. 1923’te ganimet olarak Yunanlılardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal eder. 28 Ocak 1925’de “VECİHİ K-VI”adını verdiği uçağını uçurur. Ancak ödül yerine onu ceza beklemektedir. Vecihi Hürkuş’un ödül beklerken ceza almasının nedeni, havacılıktan anlayan kimsenin bulunmamasıydı. İzin verecek merci olmadığı için, izinsiz havalanmış, bu yüzden de cezalandırılmıştır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here