Resimlerde Yüzeye Çıkan Bilinçaltı

0
463

Resimlerde Yüzeye Çıkan Bilinçaltı

Çocuğun bilinçaltında kalan istek, özlem, hayal, korku, endişe, merak gibi düşünce ve hisleri resim aracılığıyla dışa vurulur. Bu dışavurum her zaman açık ve anlaşılır bir biçimde olmaz. Büyük bir kısmı sembollerle ortaya çıkarken, bir kısmı da çok gizli olarak ifade edildiği için deşifre edilemez. Resimler Örneğin, çocuk kâğıda birbirine çok benzeyen iki daire çizer. Dairelerin ne olduğu sorulduğunda, birine ev diğerine ağaç diyebilir.
Çocuk, bilişsel gelişimine ve motor olgunluğuna paralel olarak güzel ve anlamlı resimler yaptıkça görsel bir haz duyar. Çocuğun resim yapmasının temelinde, dürtüsel bir istek duymayla beraber beğenilme ve haz alma amacı da vardır. Bu nedenle resim yapma yeteneği olan çocuklar olumlu tepkiler aldıkça resim yapmayı sürdürürler ve ressamlığı da meslek olarak seçerler.

Resimlerde Yüzeye Çıkan Bilinçaltı
Resimlerde Yüzeye Çıkan Bilinçaltı

Resim yapma, çocuğun içselliğini simgelerle nesnel dünyaya kopyalama sürecidir. Bundan dolayı resim yaparken çocuğa müdahale edilmemelidir. Özellikle içsel çatışmalarını, ruhsal sıkıntılarını sözel olarak ifade edemeyen bireyler, olumsuz duygu ve düşüncelerini bilinçdışı eylemlerle ifade ederler. Sanatçıların en iyi eserlerini ruhsal buhranlar yaşadıkları dönemlerde vermelerinin temel nedeni budur.
Resim yapmak, çocuğun düş gücünü geliştirici bir işleve de sahiptir. Resim yapan çocuk, yönlendirildiği veya çizgilerine çeşitli sınırlamalar getirildiği zaman düş gücü de sınırlandırılmış olur. Anne baba çocuğa resim yapma olanağı sağlamalı ve çocuğun yaptığı resimlerle ilgilendiğini gösteren davranışlar sergilemelidir. Yaptığı resimler çerçeveletip evin çeşitli yerlerine asılabilir ve yapılan resimlerle ilgili konuşmalar yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here