NEDEN GIDIKLANIYORUZ

0
580

NEDEN VE NASIL GIDIKLANIYORUZ ?

Günümüzde sıkça sorulardan birisi neden gıdıklanıyoruz. Güldürüyor, Ağlatıyor hatta yeri geliyor bayıltıyor ama sebebi bilinmiyor. Peki ama neden?
İnsan vücudunun en garip özelliklerinden birisi gıdıklanmak. Birçok kişi belirli noktalarına dokunulduğu anlarda gülerek yada çığlık atarak tepki veriyor. Vücüdumuzun hayatımıza hiçbir katkısı bulunmayan bu sinir bozucu özelliği hep sorgulanmıştır. Savaşın,Açlığın ve gıdıklanmanın olmadığı bir dünya özlemi kurduğumuz en nadide hayaller arasında. Dengemizi bozmayı görev edinmiş bu baş belası özelliğimiz neden ve nasıl oluyor ?
Derinin yüzeyinde bulunan küçük sinir lifciklerin harekete geçmesi beynimize gelen sinyallerle beraber gülme semptomlarını harekete geçiriyor. Bir çok kişide gülmek gibi keyifli bir eylemi katlanamaz hale çeviren istemsiz ve kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkıyor.
Yıllar öncesinin ÖFKE BİR GÜÇTÜR AMA KONTROLSÜZ GÜÇ, GÜÇ DEĞİLDİR.! Cümlesini aklımıza getiren bu durum bizi sadece fiziksel olarak etkilemiyor. Aynı zamanda kan basıncının artmasıyla beraber nabız ve kalp atışının hızlanmasını Korku ve paniğe yol acıyor. Gıdıklanma eyilimi sürdükçe bu panik insanın piskolojisini 200 TL’sini vermiş para üstünü alamamış dolmuş müşterisine benziyor. 🙂 

Ayrıca günümüzde şu anda bu gıdıklanma mevzusunu hem oyun hemde işkençe(gıdıklanan kişi için) oldukça popüleler bir hal almış durumda. Küçük şakalarla başlasada zamanı geldiğinde çok ciddi derecelere varabiliyor.Ama tabiki hep kötü olmuyor. 2017 yılının mart ayında İzmir’de 26 haftalık ve 900 gram olarak dünyaya gelen Yusuf bebek, minik bedeniyle Gıdıklanarak hayata tutunmayı başardı.Yani hem ölümcül derecede tehlikeli hemde hayata tutundurucak kadar faydalı bir olay (tabi dozu aşmadıkca).

Bütün bunların yanında gıdıklanmayla ilgili kafaları meşgül eden bir başka soru daha var. Neden başkaları bizi gıdıklayabiliyorken biz kendimizi gıdıklayamıyoruz ? Bu sorununda cevabı tabiki kafamızın içinde saklı. İnsan beyni vucuda gelen sinyallerin hangisinin kendisinden hangisinin dışardan geldiğini ayırt eder ve ona göre öncelik verir. Bilinçli yaptığımız işlerde kendimize zarar vermiceğimizi bilir. Bu nedenle bir başkasının bizi gıdıkladığı anda verdiğimiz reaksiyonu kendimizi gıdıklarken vermiyor. Yani beynimiz el oğluna güvenemem dikkat ederim diyor. Kısacası tarihde bazen ölümcül işkence yerinede gıdıklama yöntemi kullanılmıştır. Küçümsenmicek kadar büyük önemsenmicek kadar küçük bir ayrıntı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here