Napolyon Bonaparte Kimdir?

0
956
napolyon kimdir neler yapmistir napolyonun hayati

Napolyon Bonaparte 15 Ağustos 1769’da corsika’nın Ajaccio kentinde dünyaya geldi. Küçük ama soylu bir korsikalı İtalyan ailenin ikinci çocuğu olan napolyon’un ilk eğitimi centilmenlik üzerineydi. Ailesi kaliteli bir yaşam sürmesini istiyordu. Öğrenimini Brienne okulunda yaptı.

Subay olma hayalleri için 1784’te Paris kraliyet askeri okuluna girdi. 16 yaşında mezun olduktan sonra 1785 yılının nisan ayında ve Fransada topçu alayına üsteğmen rütbesi ile katıldı. 1794 de italya’daki topçu birliklerinde gitmeyi reddettiği için görevden alındı. Ailesi ile Fransa’ya gitti. Ve burada Soyadını Fransızcaya daha yakın hale getirerek Bonaparte olarak değiştirdi. Paris’e geldikten sonraki siyasi faaliyetleri onu vatan haini olarak görmelerini ve tutuklanmasına sebep oldu. Daha sonra onu koruyan siyasilerin’de yardımıyla serbest bırakıldı.

Napolyon’un doğum yeri korsika çocukluğundan ölümüne kadar olan yaşamında belirleyici bir etken olacaktı. Yaşama korsikada gözümü açtım, Bu yaşamla birlikte Talihsiz vatanın bağımsızlığı için duyduğum şiddetli aşk ile tanıştım dedi. O henüz 23 yaşındayken Fransız devrimi patlak verdi. Böylece Fransız ordusundan ayrılıp korsikaya giderek adanın politik yaşamına dahil oldu. Çocukluk idolü ve zamanın valisi olan pauli Fransız Devrim hükümetinden ayrıldı. Adanın bağımsızlığını ilan edince Napolyon kendisini pauliye zıt taraflarda buldu. Pauli  Fransız sempatisini  arttığını ve çok hırslı bir genç olduğunu söylüyordu.

Napolyon bonaparte kimdir ve hayati
Napolyon bonaparte kimdir ve hayati

Pauli ve  bonapart aileleri arasındaki rekabet zamanla giderek arttı. Pauli yandaşları bonaparte annesinin evini Yagmalayınca aile Can güvenliği için adayı terk etti. 4 yıl sonra Napolyon olmadan geri döndüler. sonrasında Napolyonsa Dogdugu yere sadece 1 defa 1799’da mısır’dan Fransa’ya Dönerken uğradı. 1795 yılına geri dönüldüğünde komutanlarına başvurarak.

Osmanlı ordusunda görev yapmak istediğini söyledi. gerekçe olarak Rusya ve Avusturya’nın soğuk Savaş dönemine girdiğini bu sebeple Osmanlı’nın askeri anlamda üstlenmesi gerektiğini. Bunun Fransa’nın menfaatlerine Yönelik olduğunu Osmanlı’nın stratejik açıdan eksik olduğunu öne sürdü. genç adamın bu teklifi reddedildi. rütbesi yükseltilerek orduda tutuldu. 3 yıl sonraysa Mısır seferinde Osmanlı İngiliz ordusu ile karşılaşıp yenilgiyle Paris’e döndü. Napolyonun askeri başarıları sağlam bir askere teorik yaklaşım çerçevesinde hazırlanmış planlar değil. daha çok Savaş alanındaki hareket tarzına bağlayı. savaş alanında ordusunun Moral seviyesinin yüksek tutardı.ona göre lider umut   ticareti yapan kişiydi.

 

Napolyon bonaparte kimdir ve hayati
Napolyon bonaparte kimdir ve hayati
Savaş sırasında askerlerin cesur kılan onlara çekilen nutuk değildir. kıdemli askerler çok zor Dinlerr bu nutukları. Acemi askerler İlk yaylım ateşi geldiginde bu nutukları unuturlar. Bu uzun nutukların işe yaradıgı tek zamansa catışma anıdır diyordu. Birçok tarihçiye göre ne olursa olsun askeri zekası sıradışıydı. Geliştirdiği savaş taktikleri sıradışı hucum ve komuta stratejileri ile 200 yıldan bu yana sadece askerlik uygulamalarında değil. Yönetim ve idare disiplinleri de merak konusu oldu.

Öyle ki Amerika’daki meşhur Batı noktası akademisi de dahil olmak üzere. Farklı coğrafyalardaki akademilerde Fransız dili öğretilecek öğrencilere Napolyon taktiklerine dair kitaplar okutulacaktır. yaklaşık 10 yıl kadar süren koalisyon savaşlarının ardından 1811’de Fransa en geniş toprakları ulaşmıştır. kimilerine göre fransa’yı hırsı ile bir imparatorluğa dönüştürmüştü Napolyon bonaparte. Yıllar sana özel mektuplaşmaları da ortaya çıkıyordu. siz mektubunuzda bana bunun imkansız olduğunu söylüyorsunuz ama bu sözcüğü fransızcada bir anlamı yoktur.

aldığı büyük zaferler sonrası ani çöküş başlamıştı. 1812’de Rusya seferine çıkan Napolyon Moskova’ya kadar rahatça girmiştir. Ancak ruslar Moskovadan çekilmeden önce şehri tahrip etmiş ve hiçbir erzak bırakmamışlardı. Fransız ordusu agır kış  şartları ile beraber çok fazla zorluk çekiyordu. geri çekilmek tek çare görünse de bu hareket Ordunun 4/3 ünün ölmesine engel olamadı.

Napolyon bonaparte 1813 yılında Leipzig Savaşı’nda aldığı başarısızlık onu iktidardan uzaklaştırdı. 1814’te Koalisyon ordularının Paris’e kadar girmesiyle Napolyon adası’na sürgüne gönderilmişti. Ancak pes etmeyecek Kaçıp Fransa’ya dönecekti. Arkasına halkın desteğini alarak tekrar bir Ordu toplayacaktı. ancak yapılan Waterloo Meydan Savaşı’nda son kez ağır bir yenilgi aldıktan sonra İngiltere’ye teslim oldu. ve Saint Helena Adası’na sürgüne gönderildi.

Napolyon bonaparte kimdir ve hayati
Napolyon bonaparte kimdir ve hayati

Bu sürgünde  Parise gömülmesi izin verilmezse  atalarının yanına gömülmek istediğini söyledi. Kişisel savaş tarihi boyunca yaklaşık 3.811.806 kişinin ölmesine sebep olan Napolyon bonaparte. Sürgüne gönderildikten 6 yıl sonra 5 Mayıs 1821 yılında Saint Helena Adasın da öldü. Adaya gömülen naaşı 19 yıl sonra Parise taşındı. Vefatından 140 yıl sonra yapılan araştırmalarda Mide kanserinden değil vücuduna yavaş yavaş verilen zehirden öldüğü ortaya çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here