Mustafa Kemal Atatürk Kimdir ?

0
1204

Mustafa Kemal Atatürk 19 mayıs 1881 yılında doğmuş ve hala kalbimizde yaşayan bir türk devlet adamıdır.Türkiye cumhuriyeti kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıdır. Milliyetçi ve laik bir idolojiye sahip olan Atatürk’ün politika ve bakış acısına kemalizim denir.

Liderliği altında binlerce yeni okul inşa edildi. İlköğretim ücretsiz ve zorunlu hale getirildi. Kadınlara sivil eşitlik ve politik haklar verildi. Köylülerin sırtına yüklenen ağır vergiler azaltıldı. Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazi” unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni Halk Fırkası adıyla kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur. 1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.
Mustafa kemal atatürk
Mustafa kemal atatürk
Mustafa Kemal ve yanındaki çoğu kurmay olan komutanların Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 günü, Türk Kurtuluş Savaşı’nın fiili başlangıç tarihi olarak kabul edilmektedir. Bir hafta boyunca Mantıka Palas’ta kaldığı bu süreçte, bölgede meydana gelen çatışmaların sebebini araştırmış ve padişah Vahdettin tarafından verilen görevin aksine, işgalcilere karşı bizzat yerel Kuva-yi Milliye örgütlerinin kurulmasında rol oynamıştır. Mustafa Kemal, bu bir haftanın sonunda Havza’ya geçmiştir. Havza’da geçirdiği on yedi gün sonunda ise şehirden ayrılarak Amasya’ya hareket etmiştir.

Atatürkün en önemli sözlerinden bazıları ise şöyledir;

  1. Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
  2. Bir milletin kültür düzeyi üç safhada; devlet, düşünce ve ekonomideki çalışma ve başarılarının özüyle ölçülür.
  3. Kültür zeminle orantılıdır. O zemin milletin seciyesidir.
  4. Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim
  5. Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yaInız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan oImak!
Mustafa kemal atatürk
Mustafa kemal atatürk

Atatürk Birçoklarımız gibi kuru fasulye pilav ikilisine düşkündü. Sabahları ilk işi kahve içmek de favori kitabı ise Çalıkuşuydu. Dünya turuna çıkmayı çok istiyordu. Ata İtabına pek sıcak bakmamıştı. Atları köpekleri ve kuşları çok severdi. Beyaz gömlekten Şaşmaz ve takım elbiselerini kendi tasarlardı. Dans olarakda valse tercih ederdi. hayatındaki en önemli kadınlardan biri olmuş olan Fikriye hanım Atatürk’ün Latife hanım la evlenmesi üzerine intihar etmişti. Atatürk simetri hastasıydı. Yüzmekten Ata binmekten ve bilardo oynamaktan büyük zevk alırdı iyi derecede Fransızca bilirdi. ve başta matematik olmak üzere pozitif bilimlere fazlası ile meraklıydı.

Önceki Konuya Dönmek İçin TIKLAYIN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here