Bütanol Çağı: Fosil Yakıtlar Yerine Saman Kullanmak

0
179

Dünyadaki birçok kişinin düşündüğü, hedeflediği, amaçladığı ve istediği şey fosil yakıtlara alternatif ve sürdürülebilir enerjiyi kullanmaktır. Güneş ve rüzgardan bu enerji kısmen sağlansa da esas itibariyle tarımsal ürünlerden yüksek enerji elde etmek temel amaçtır. Peki bu doğrultuda sorulacak doğru soru şudur: Buğday samanı ve sapından bioyakıt elde edilebilir mi?

Bu soruya cevap arayan bazı biyologlar ve kimya mühendisleri Kuzey İspanya’da bir deney tesisinde çok yoğun bir çalışma yürütmektedirler. Araştırma dahilindeki bu bilim insanları biobutanol üretmek için bu sap ve samanları kullanıyorlar.

Gelecekte bu yakıt türü için umutlu konuşan araştırmacılar bu ürün için bio yakıttan bile daha sürdürülebilir, daha verimli, daha ucuz ve daha yeşil yani çevre dostu olduğunu söylüyorlar.

 

Inés Del Campo, Kimya Mühendisi:

“Diğer mevcut bio yakıtlarla kıyaslandığında, butanol çok daha ağır bir maddedir. Bu, çok daha az uçucu olduğu anlamına gelir. Böylece gaz emisyonlarını daha da azaltır. Benzin istasyonlarında veya sanayi tesislerinde kayıp yakıt oranı da en aza inmiş olur.”.

Hammaddeyi benzinin yerine koymak mekanik, kimyasal ve moleküler anlamda karmaşık bir süreçtir.

Bilim adamları doğru yöntemi bulmak için yüzlerce farklı kombinasyonu test etmek zorunda kaldı.

Irantzu Alegría, Biolog:

“Buğday samanını küçük parçacıklar haline getirene kadar öğütüyoruz. Daha sonra azaltılmış biyokütleyi yaklaşık 5 dakika boyunca 175 ° dereceye kadar ısıtıyoruz ve biraz asit katıyoruz.

Bu enzimler için en uygun olan bir maya oluşturuyor. Bunu kimyasal zincirleri “monomerler” olarak adlandırılan özel moleküller haline getiriyoruz. Daha sonra bu moleküllere onları besleyen bakterileri ekleyerek bunları doğrudan doğruya en uygun şekilde butanol’e dönüştürüyoruz. ”

İngiltere’de moleküler biyologlar ve biyokimyasal mühendisler bu süreçte kullanılacak doğru bakterileri üretti. Araştırmacıların ilk tercihi ise bazı kimyasallara karşı yüksek tolerans gösteren mikroorganizmalar oldu.

Holly Smith, Moleküler Biolog:

“En büyük zorluk projede kullanılan hammaddelerin cinslerindeki hassasiyetler. Çünkü, bu fermantasyon sırasında bakteriler birbirleri ile tepkimeye girebiliyor onlar bu kimyasallara sahipler. Bu yüzden bu etkileşime daha toleranslı bakteri çeşitleri geliştirdik.”

Bilim adamları, laboratuvar testlerinde ortaya çıkan bütanolün % 40′ oranında dizel ile ve % 16′ oranında ise benzinle karıştırılabileceğini belirtiyor.

Şimdi araştırmacılar bu ürünün yola yansıyacak performansını düşünüyor.

Julián López Gómez, Euronews:

Bilimsel bakış açısıyla, gelecekte yollarda butanol’den ne kadar uzaktayız?

Edward Timothy Davies, Biyokimya Mühendisi, Butanext Projesi Koordinatörü:

“Yani teknoloji bunu yapmak için var. Burada önemli olan üretim maliyetlerini düşürmek. Bu ürünü ticari bir noktaya getirmek için 5 ila 10 yıla ihtiyacımız var Sonra da bunun sürdürülebilir omasını sağlamılıyız. Bunun için yeterli oranda tüketiciler bulmalıyız.”

Bilim adamları yenilenebili enerji alanında yaptıkları bu çalışmanın Avrupa Birliği’ne katkısının yüzde 10 civarında olmasını umut ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here