ARILAR

0
434

Arılar çalışkanlığın ve azmin sembolüdür.Hergün hiç durmadan ekmeklerinin peşinde yorulmadan koşturmaları bizlere ilham vererek yol gösteriyor.Arılar bizlere baska bir konudada ilham veriyor aslında.Arılar kolonilerinde büyük kararları demokrasi yöntemiyle alıyorlar. 

İnsanlık topluluk halinde yaşamaya başladığından beri çeşit çeşit devlet yöntemleri biçimleri denedi.Aristokrasi,Monarşi,Oligarşi vb türlü türlü devlet çeşidi içinde savruldu sonunda ise demokrasininen iyisi oldugunda hemfikir olundu. Biz bu yöntemleri deneye deneye bir hal olurken bal arılar’ı demokrasiye çoktan geçmiş bizede haber vermemişler 🙂 Yanlış okumadınız arılarda kendi aralarında oylama yapıyorlar. 10 yıl boyunca bal arılarının sosyal yaşamlarını inceleyen Thomass Seeley bal arılarının kurumsallaşmıs büyük şirketlerden bile daha karmaşık bir oylama yaptıklarını bizlere söylüyor. Peki bu elsiz ve dilsiz canlılar oylama işini nasıl gerçekleştiriyorlar. Kovanların içine parti bayraklarını ve seçim sandıklarını kurmadıklarından eminiz.

Kraliçe arı bi kaç yüz arıyı yeni bir kovan bulmaları için görevlendiriyor. Keşif arıları taramalarını yaptıkdan sonra kovana dönüp özel bir dans yaparlar.Sunum olarak yapılan bu dansın uzunluğu bulunan yeni kovanın ne derecede saglıklı oldugunu belli edıyor.Keşif arılarının danslarından etkilenen diğer arılarda bunlara katılarak daha büyük bir grup halini alıyor.Onlarında katılmasıyla daha da kızışarak ortalık adeta düğün havasıne döner. Bu dans rekabetinin en az 16 saat sürmesinden sonra uzlaşmaya varılır ve yeni kovan belirlenir. Seçme ve seçilme hakkını sonuna kadar kullanın arılar bal gibi bir demokrasiye sahip olmaları sizcede tebriği haketmiyorlar mı ? Ayrıca bal arılarının, ”bal”, ”bal mumu”, ”arı sütü”, ”arı zehiri”, ”polen” ve ”propolis” gibi insan sağlığı ve beslenmesi yönünden son derece değerli ürünleri üretmesi ve toplaması yanında doğal ve tarımı yapılan bitkilerde sağladığı tozlaşma hizmetleriyle de doğal denge ve tarımsal üretimde hayati önemi bulunuyor.
Saatteki hızları 50 kilpmetreye yaklaşıyor

Arıların başlarında gözleri, duyargaları ve beslenme organları bulunur. Baş, vücudun ikinci kısmı olan göğüse ince oynak bir boyunla bağlıdır. Göğüs ve karın, segment denilen halkalardan oluşur.

Dakikada 11 bin 400 kez kanat çırpabiliyorlar
Arıları diğer bazı hayvanlardan üstün kılan özelliklerinden bazıları şöyle:
– Bir kilo bal için 40 bin arının 6 milyon kez çiçeğe konması gerekir.
– Dünyanın en hızlı bilgisayarlarından biri saniyede 16 milyar aritmetik işlem yapabilir. Bal arısı ise aynı sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahiptir.
– 10 mikrovattan daha az enerji tüketen bal arısının beyni, günümüzde üretilen en verimli bilgisayardan 100 milyon kat daha üstündür.
– Bal arıları bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçeğin nektarını toplayabilir ve 100 bin kilometre boyunca kanat çırpabilir.
– Bir koloninin bir kilogram bal üretebilmesi için dünyanın etrafını 6 kez dönmeye eşdeğer bir uçuş yapması, bir arının dünyanın çevresini dönmesi için yaklaşık 25 kilogram bal tüketmesi gerekir.
– Uçan bir arının her kilometrede, enerji için yarım miligram (gramın 2 binde biri) bala ihtiyacı bulunur. Bir arı bir litre balla 25 kilometre hızla ve saniyede 200-250 kez kanat çırparak 3 milyon kilometre kat edebilir.
– Kraliçe arının bir günde yumurtladığı yumurta ağırlığı, kendi ağırlığının 20 katına erişebilir.
– Arı, vücut ağırlığının 330 katı yük çekebilir.
– Bir petek gözünün derinliği 12 milimetre, duvarlarının kalınlığı ise milimetrenin 20’de biri kadardır. Buna rağmen bal ile doldurulduğunda petek hiçbir zarar görmez.
– Bir işçi arı, 42 günlük hayatı boyunca çay kaşığının 12’de biri kadar bal yapabilir.
– Bir bal arısı, bir seferlik polen toplama gezisinde 50-100 çiçeği ziyaret eder.
– Arılar, birbirleriyle dans ederek iletişim kurar. Bal arası dans ederek diğer bal arısına nektar ve polenin nerede olduğunu işaret eder.
– Arılar mavi rengi ayırt edebilir, ancak kırmızıyı, koyu gri ve siyah olarak algılar.
– Bal arıları dakikada 11 bin 400 kez kanat çırpar, bu da vızıltı sesinin nedenidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here