Arecibo Mesajı

0
511

İlk kurulduğu günden beri uzaya mesaj göndermeye başlayan arecibo gözlemevi. Tam 305 metrelik devasa bir antenle varlığımızı. Uzaya aktarmaya 44 yıldır devam ediyor.

Arecibo Gözlemevi’nin müdürü  Francisco Cordova yaptığı açıklamada. İlk günden beri insanoğlunun teknolojisi oldukça ilerlediğini. Ve dahada ilerlere çıkacağını umut ettiğini söyledi. Cordova uzaya yeniden yeni bir mesaj göndermek istediklerini ve hazırlıklara başladıklarını bizlere aktardı. Bu mesaj içinde toplumumuzda ki çocuk ve gençlerden yardım beklediğini anlattı.

Ana okulundan tutun üniversite çağına gelmiş tüm bireylerin bu etkinliğine destek olacağını ve 10 kişilik bir takımlar oluşturarak uzaya ceşitli şifreler cözerek ve uzay konusunda gerekli bilgileri alarak projelerde görev alabiliceklerini duyurdu.Bu projelerden seçilen kişiler ise 2019 yılının arecibo haftasında açıklanacak.

Arecibo mesajı

Uzay boşluğuna ilk yollanan mesaj ise bundan tam 339 yıl önce yani 1679 yılında ikili kodlardan oluşturulup gönderilmiştir. Bu mesajin içeriğinde ise Uzaydaki konumumuz DNA larımızın şekilleri Dna mızın atomik numaraları tarzında bilgiler içeriyordu.Mesajın vaarış noktası olarak belirlenen yer ise M13 yıldız kümesiydi. M13 yıldız kümesi ise dünyamızdan tam olarak 25bin ışık yılı uzaklıktadır.

Arecibo mesajı
Arecibo mesajı

Son bilgi olarak geçen ay 44. yıl döneminde google ana sayfasında Doodle  olarak yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here